Konferencja / Conference
Kielce 2018

18 października 2012

Hipoterapia w Strassbourgu

Pavillon Joséphine - Parc de l'Orangerie Strasbourg, to historyczna dzielnica Strassbourga, gdzie spędzała mnóstwo czasu żona Napoleona - Joséphine. W miejscu tym w dniu 13.06.2012 r. odbyło się spotkanie na rzecz rozwoju hipoterapii, jej akceptacji jako metody terapeutycznej, uznania zawodu hipoterapeuty oraz określenia zasad jej dofinansowania.

Uroczystość w Strasbourgu otworzył Dr Koch - eurodeputowany z Niemiec i wiceprezes Europejskiej Organizacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Na jego ręce zostały wręczone postulaty opracowane w ramach Projektu ,,Europejska koncepcja kształcenia i uzyskiwania kwalifikacji zawodowych w ramach terapii z udziałem zwierząt" Programu Leonardo da Vinci.

Zarówno Dr Koch jak i kilku innych eurodeputowanych z różnych krajów i członków Rady Europejskiej potwierdziło swoje wsparcie dla hipoterapii i obiecało nawiązanie współpracy uczestnikami Projektu. W sumie w spotkaniu udział wzięli uczestnicy z 12 krajów.Bryczkami powoziły osoby niepełnosprawne - eurodeputowani mieli możliwość przejechania po sesji z Parlamentu Europejskiego na miejsce wydarzenia w Pavillon Joséphine.

Materiały opracowane w ramach Projektu złożone na ręce Dr Kocha będą rozpatrywane w Parlamencie Europejskim i w Radzie Europejskiej, by zapewnić fundusze na prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych w krajach UE.

Beneficjenci zajęć hipoterapeutycznych osoby niepełnosprawne były głównymi i aktywnymi uczestnikami wydarzenia. Dzielili się oni swoimi doświadczeniami z zajęć hipoterapeutycznych. Zorganizowane zostały także pokazy pracy z końmi.Niewidzący tłumacz spotkania z psem przewodnikiem (na co dzień tłumaczący w Radzie Europejskiej), władający 4 językami.Wozem powozi niepełnosprawny fizycznie Dominique Mong - Prezes ARHCA (Francuskiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych). Wozy i bryczki były do dyspozycji wszystkich uczestników spotkania.Dr Koch- eurodeputowany z Niemiec i Wiceprezes Europejskiej Organizacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych przy stoisku Projektu Leonarda da Vinci wraz z Doris Russig, hipoterapeutką z Niemiec i Staną Tilesovą słowacką hipnoterapeutką obecnie mieszkającą i pracująca w Polsce.