Dublin 2021
W dniach 18-20.11.2021 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus "Best practice in Equine Facilitated Interventions-Education" mające na celu kontynuowanie realizacji głównych założeń projektu. W trakcie obrad koncentrowaliśmy się głównie na poszerzaniu i rozwijaniu kompetencji szkoleniowców oraz porównywaniu aktualnych europejskich modeli nauczania oferowanych przez partnerów w zakresie terapii z udziałem konia.
Tym razem udało się spotkać na żywo w Centrum Festina Lente w Bray pod Dublinem. W czasie tych dni mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawych prelekcji i wziąć udział w inspirujących warsztatach. Pierwszego dnia Jill Carey z Festina Lente mówiła o uczeniu się koni oraz zaprezentowała w jaki sposób pracować z koniem przeznaczonym do pracy terapeutycznej, tak aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Sanna Mattila Rautiainen z Finlandii prezentowała swoje badania z zakresu biomechaniki ruchu konia. Odbyły się również warsztaty, podczas których mieliśmy możliwość pracy z koniem oraz ocenialiśmy postawę osób siedzących na koniu pod kątem pozycji ich głowy, ramion, tułowia, bioder, miednicy, nóg zarówno w trakcie chodu konia jak i w pozycji stojącej.
Drugiego dnia wysłuchaliśmy wykładów partnerów z Włoch na temat:
- Podstawowych kryteriów oceny osób z neuromotorycznymi dysfunkcjami biorącymi udział w terapii z udziale konia (Equine Facilitated Intervention)
- Metodologii EFT (Equine Facilitated Therapy) - Studium przypadku.
Trzeciego dnia wykłady dotyczyły psychoterapii z udziałem konia oraz tematyki mindfulness. Wykład Gunduli Hauser poświęcony był treningowi uważności dla terapeutów. Omówiła ona sposoby radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Prezentację miała także uczestniczka projektu z Polski dr Magdalena Pikul. Przedstawiła wyniki swoich badań oraz analizy teoretyczne związane z poszukiwaniem mechanizmów odpowiedzialnych za pozytywne psychologiczne zmiany związane z interwencjami przy udziale koni.
W Centrum Festina Lente duży nacisk kładzie się na dobrostan koni oraz ich przygotowanie do pracy terapeutycznej. Obserwacja pracy w ośrodku była bardzo inspirująca. Miałyśmy też okazję odwiedzić miejsce gdzie konie terapeutyczne przenoszone są na zasłużona emeryturę. Pozazdrościłyśmy im tak pięknych okoliczności przyrody.
Wróciłyśmy z głowami pełnymi nowych pomysłów, którymi będziemy się z Wami dzielić