Kursy i szkolenia
Kurs Instruktora Hipoterapii PTHip
UWAGA !!! NAJBLIŻSZY KURS PTHip JUŻ W STYCZNIU 2025 WARSZAWA!!!
Kurs Kraków 20.09.2024 r:
Klauzula-informacyjna-RODO hipo kurs 2024.pdf
Oswiadczenie o stanie zdrowia 2024.pdf
regulamin-nadania-tytulu-instruktora-hipoterapii-(wyciag).pdf
standardy_instr_hipoterapii.pdf
Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne (PTHip) zaprasza na kurs instruktora hipoterapii, który pozwala zdobyć uprawnienia do pracy w tym nowym zawodzie. Zawód „instruktor hipoterapii” (nr 323006) został wprowadzony) do Klasyfikacji zawodów i specjalności przez PTHip w 2010 roku i umieszczony w grupie zawodów 32 „średni personel do spraw zdrowia”.
Kurs obejmuje 186 godzin dydaktycznych wykładów i ćwiczeń oraz 80 godzin praktyk w ośrodkach hipoterapii PTHip.
Dlaczego instruktor hipoterapii?
Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń, stanowi integralna część procesu terapeutycznego.
Hipoterapia musi być realizowana przez wykwalifikowanego instruktora hipoterapii zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na zajęcia i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.
Ta stosunkowo nowa dziedzina terapii zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno dzięki swojemu wieloprofilowemu oddziaływaniu na pacjenta, jak i dzięki udziałowi żywego wspaniałego zwierzęcia w procesie terapeutycznym. Aby jednak cały ten proces przebiegał profesjonalnie i bezpiecznie zarówno koń jak i człowiek musza być do niego dobrze przygotowani. Stąd olbrzymia waga, jaką Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne przykłada do szkolenia instruktorów hipoterapii.
Dla kogo szkolenie?
Instruktorem hipoterapii może zostać osoba, która legitymuje się wykształceniem minimum średnim oraz umiejętnością jazdy konnej i doświadczeniem w kontakcie z końmi. Wskazane jest posiadanie wykształcenia wyższego na kierunku medycyna, rehabilitacja, psychologia, pedagogika specjalna, pedagogika, resocjalizacja, terapia zajęciowa.
Cel szkolenia
Szkolenie instruktora hipoterapii ma na celu profesjonalne przygotowanie do pracy w charakterze instruktora hipoterapii w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, medycznych, w gospodarstwach agroturystycznych i klubach jeździeckich lub do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.
Absolwent kursu instruktora hipoterapii PTHip posiada wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach prowadzonej działalności, a w szczególności zna:
– wskazania i przeciwwskazania do stosowania hipoterapii;
– formy hipoterapii i inne metody terapeutyczno-rehabilitacyjne;
– podstawy anatomii, fizjologii, biomechaniki i rozwoju człowieka;
– podstawy psychologii i pedagogiki;
– wpływ poszczególnych działań hipoterapeutycznych na sferę fizyczną, emocjonalno-motywacyjną, poznawczą i społeczną pacjenta;
– zasady prowadzenia ewaluacji zajęć hipoterapeutycznych;
– zasady współpracy z zespołem hipoterapeutycznym;
– zasady współpracy z rodzicami /opiekunami pacjenta;
– zasady prowadzenia dokumentacji w hipoterapii.
Absolwent kursu instruktora hipoterapii PTHip posiada umiejętność:
– realizowania programu hipoterapeutycznego opracowanego przez specjalistów;
– opracowywania scenariusza zajęć hipoterapeutycznych;
– analizowania otrzymanej dokumentacji;
– określania celów i planowania działania terapeutycznego;
– dobierania formy zajęć hipoterapeutycznych odpowiednio do potrzeb i możliwości pacjenta;
– prowadzenia obserwacji pacjenta w sferze fizycznej, emocjonalno-motywacyjnej, poznawczej i społecznej;
– oceniania przebiegu i skuteczności hipoterapii;
– weryfikowania działania w trakcie zajęć hipoterapeutycznych;
– współpracowania z członkami zespołu hipoterapeutycznego i rodzicami /opiekunami pacjenta;
– prowadzenia dokumentacji zawierającej rozpoznanie, cele, przebieg i wnioski z zajęć hipoterapeutycznych.
Absolwent kursu instruktora hipoterapii PTHip posiada kompetencje zawodowe do planowania zajęć hipoterapeutycznych i ich oceny, organizacji i prowadzenia zajęć hipoterapeutycznych, użytkowania konia w hipoterapii oraz kompetencje społeczne umożliwiające wykonywanie tego zawodu.
W latach 2011-2018 licencja instruktora hipoterapii PTHip nadawana była na 5 lat, a warunkiem jej przedłużenia było podjęcie pracy w zawodzie instruktora hipoterapii, przepracowanie w nim co najmniej 2 lat oraz branie udziału w kształceniu ustawicznym prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne (warsztaty doskonalące, seminaria, konferencje).
Od roku 2018 licencja instruktora hipoterapii PTHip nadawana jest BEZTERMINOWO
Już dziś zapraszamy do odbycia kursu i zdobycia wymaganych kwalifikacji oraz systematycznego doskonalenia swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji w procesie kształcenia ustawicznego prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne.
PROGRAM KURSU
KURS OBEJMUJE 5 MODUŁÓW:
– Moduł I – medyczno-rehabilitacyjny 89 godzin dydaktycznych
– Moduł II – psychologiczno-pedagogiczny 34 godzin dydaktycznych
– Moduł III – hipologiczny 18 godzin dydaktycznych
– Moduł IV – hipoterapeutyczny 33 godzin dydaktycznych
– Moduł V – praktyka zawodowa 80 godzin dydaktycznych
UWAGA! Program kursu instruktora hipoterapii Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego opracowany został przez specjalistów z dziedziny hipoterapii posiadających ponad dwudziestoletnie doświadczenie w kształceniu hipoterapeutów.
Szkolenia dla lekarzy
Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne organizuje szkolenia dla lekarzy informujące środowisko medyczne o zaletach hipoterapii. Szkolenia te mają certyfikat Naczelnej Izby Lekarskiej, co pozwala lekarzom na otrzymanie punktów za ich ukończenie. Pierwsze takie szkolenie przeprowadzone zostało przez Oddział Kujawsko – Pomorski PTHip w Bydgoszczy w 2008 r., kolejne w Stadninie Koni w Kurkach pod Olsztynkiem w 2010r.
Osoby zainteresowane zorganizowaniem szkolenia prosimy o kontakt z biurem ZG PTHip, pod numerem telefonu (22) 254 254 3 lub adresem mailowych biuro@pthip.org.pl
Warsztaty
Warsztaty doszkalające dla hipoterapeutów PTHip są unikalną formą zdobywania wiedzy, podnoszenia kompetencji i wymiany doświadczeń. Tematy warsztatów obejmują różne aspekty hipoterapii oraz dziedzin pokrewnych. Szkolenia PTHip są prowadzone wg autorskich programów specjalistów zrzeszonych w Towarzystwie dysponujących wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.
Kalendarz szkoleń, webinarów i konferencji na rok 2024